UNDERGRADUATE RESEARCH WEEK



Undergraduate Research Week Award Winners

Congratulations to the winners of the 2016 Undergraduate Research Week awards!

2016 Outstanding Poster Awards

  • Amy Aldana, Psychology (Mentor: Sandra H. Graham)
  • Alma Alvarado, Anthropology (Mentor: Hector V. Calderon)
  • Kassandra Alvarenga, Art History (Mentor: Charlene Villasenor Black)
  • Margarita Baghdasaryan, Political Science (Mentor: Anahid Keshishian)
  • Jaemmie Canas, Anthropology (Mentor: James Desveaux)
  • Amy Chan, Anthropology (Mentor: Monica L. Smith)
  • Mariana Magana Gamero, Political Science (Mentor: Daniel G. Solorzano)
  • Gustavo Garcia, Chicana/o Studies (Mentor: Reynaldo Macias)
  • Brenda S. Lara, Philosophy (Mentor: Alicia Gaspar de Alba)
  • Todd Lu, Sociology (Mentor: Goetz Wolff)
  • Guadalupe Madrigal, Communication Studies (Mentor: Kerri Johnson)
  • Guadalupe Maldonado, Geography (Mentor: Kyle Cavanaugh)
  • Victor H. Martin, Political Science (Mentor: Alice Ho)
  • Sabrina Montgomery, Psychology (Mentor: Christine Dunkel Schetter)
  • Josefina Flores Morales, Psychology (Mentor: Howard S. Adelman)
  • Daija Moss, English (Mentor: Tiffany N. Brannon)
  • Grace Nguyen, Psychology (Mentor: A. Janet Tomiyama)
  • Araceli Nunez, Anthropology (Mentor: Alice Ho)
  • Ai Ohno, Psychobiology, and Hera Baek, Psychology (Mentor: Jesse A. Rissman)
  • Adrienne Ou, Political Science (Mentor: James Desveaux)
  • Gina Phillipi, Political Science (Mentor: Mark Peterson)
  • Bernardette Pinetta, Political Science (Mentor: Carola E. Suarez-Orozco)
  • Mayra Puente, Political Science (Mentor: Daniel G. Solorzano)
  • Karen Rocha, Sociology (Mentor: Alice Ho)
  • Marbella Cristina Rodriguez-Serna, Psychology (Mentor: Catherine M. Sandhofer)
  • Natalie Saragosa-Harris, Cognitive Science (Mentor: Martin Monti)
  • Jacqueline Schaeffer, Political Science (Mentor: Sriram Kosuri)
  • Yesenia Aguilar Silvan, Psychology (Mentor: Anna Chung)
  • Sophie Mako Tanaka, Psychology (Mentor: Steven Reise)
  • Jessica Twineham, Anthropology (Mentor: Nancy Levine)
  • Brian Vallejo, Anthropology (Mentor: Charles S. Stanish)
  • Silvia Mariela Ornelas Vargas, Spanish (Mentor: Reynaldo Macias)
  • Kaylin Wesley, Psychology (Mentor: Tyrone Howard)
  • Yibing Yang, Psychology (Mentor: Howard S. Adelman)
  • 2016 Outstanding Oral Presentation Awards

    • Lolly Burrows, Art History (Mentor: John K. Papadopoulos)
    • Melena Francis, Ethnomusicology (Mentor: Steven J. Loza)
    • Erin Gerber, Philosophy (Mentor: Barbara Herman)
    • Michael Holmes, Philosophy (Mentor: Joshua Armstrong)
    • Manvel Kapukchyan, Political Science, and Kathleen Sarnelli, English (Mentor: James Tong)
    • Elias Lawliet, Gender Studies (Mentor: Bianca Wilson)
    • Christina Mattson, English (Mentor: Jenny Sharpe)
    • Clare McCreary, Political Science (Mentor: Elissa Tognozzi)
    • Emily Mellen, Music History (Mentor: Raymond Knapp)
    • Jamaal Muwwakkil, Applied Linguistics (Mentor: Hongyin Tao)
    • Justine A. Penrose, History (Mentor: Teofilo F. Ruiz)
    • Katherine Rother, Anthropology (Mentor: Nancy Levine)
    • Kalli Sarkin, Latin (Mentor: Robert A. Gurval)
    • Allison Solomon-Wales, Anthropology (Mentor: Monica L. Smith)